Dostęp do archiwalnych wydań „Wspólnoty” możliwy jest tylko dla zalogowanych prenumeratorów.

Jeżeli chcesz otrzymać dostęp napisz do nas: m.hac@municipium.com.pl

Nr 8/10 - listopada 2, 2019

Zamów prenumeratę już dzisiaj.

dr Miłosz Kościelniak-Marszał*

Podstawy modelu łowiectwa w Polsce

Przyjęty w naszym kraju model łowiectwa znany jest pod nazwą rewirowego (obwodowego) i wiąże się z podkreśleniem rozdziału prawa do gruntu od prawa do zwierzyny i polowania. Zwierzęta łowne pozostają własnością Skarbu Państwa, który wydzierżawia zainteresowanym podmiotom możliwość eksploatowania ich populacji na określonym terenie. Jak każde rozwiązanie, ma ono plusy i minusy.

Zaloguj się i czytaj więcej

Magdalena Komaniecka*

Przepis na czyste powietrze

Zmiana polityki państwa, inwestycje w sieć gazową i elektryczną, stworzenie systemu bonifikat, edukacja poprzedzająca realizację programów wymiany przestarzałych źródeł ciepła oraz ich modyfikacja – to w ocenie samorządów sposób na czystsze powietrze w Polsce.

Zaloguj się i czytaj więcej

Sławomir Bukowski

Samorząd wspiera aktywnych mieszkańców

Remontują świetlice, organizują warsztaty dla dzieci, odkrywają przepisy na dawne potrawy, kultywują tradycyjne obrzędy. Mieszkańcy sołectw tworzą grupy inicjatywne i zdobywają pieniądze na lokalne działania. W powiecie elbląskim do zorganizowanego już po raz dziewiąty konkursu „Wieś z inicjatywą” stanęło w tym roku aż 21 miejscowości. Każda z nich może być przykładem, jak własnymi siłami kształtować najbliższe otoczenie.

Zaloguj się i czytaj więcej

Gościeszowice najpiękniejsze

Miejscowość Gościeszowice w gminie Niegosławice wygrała jubileuszową 10. edycję samorządowego konkursu „Najpiękniejsza wieś lubuska”. W Zielonej Górze odbyła się gala związana z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród.

Zaloguj się i czytaj więcej

Kinga Swoboda*

Śląska kindersztuba wczoraj i dziś

Już od 27 lat, na początku września, w wielu krajach Europy odbywają się imprezy kulturalne i edukacyjne integrujące lokalną społeczność i przybliżające dziedzictwo, które jest tuż obok i stanowi wspólne dobro wszystkich narodów Starego Kontynentu. W 2019 r. hasłem przewodnim Europejskich Dni Dziedzictwa był „Polski splot”, nawiązujący do wielowymiarowej różnorodności tworzącej niepodległą Polskę. Śląsk wpisuje się w to dzieło nie tylko swoimi trzema powstaniami, potencjałem gospodarczym, ale i bogactwem kultury, której ostoją są rodzina i wiara.

Zaloguj się i czytaj więcej

Piotr Machaj*

Najlepiej oświetlona gmina wiejska to Zgorzelec

Ponad 1400 wymienionych opraw, 300 nowych punktów świetlnych, nowe kable podziemne i słupy. Do tego pełna inwentaryzacja i ocena oświetlenia. Całość kosztowała gminę Zgorzelec ponad 4,2 mln zł i była jedną z największych inwestycji w jej historii. Efekt? Większe bezpieczeństwo na drogach, lepsza estetyka oraz oszczędność energii do 80 proc. Gmina otrzymała nagrodę w konkursie na najlepiej oświetlone miasto i gminę zorganizowanym przez Polski Związek Przemysłu Oświetleniowego.

Zaloguj się i czytaj więcej

Justyna Kamińska

Najwyższy standard dla najmłodszych

W niewielkim Czernikowie powstanie żłobek pełen ekologicznych rozwiązań. Projekt ciekawej, prostej i przemyślanej bryły opracowała pracownia M&R Biuro Projektów Mieloch Sp. z o. o. z Poznania. To już trzeci, po przedszkolu i ścieżkach edukacyjnych, projekt tego biura w tej miejscowości.

Zaloguj się i czytaj więcej

Rozmawia: Sławomir Bukowski

Termiczna obróbka odpadów pozwoli nam zatrzymać wzrost cen

19 podhalańskich gmin postanowiło zbudować ekologiczną spalarnię, aby uniezależnić się od firm śmieciowych, odejść od dyktowania przez nie cen, ustabilizować stawki. Czy pomysł jest realny? Rozmawiamy o nim z Rafałem Szkaradzińskim, wójtem gminy Szaflary.

Zaloguj się i czytaj więcej

Aby zapewnić prawidłowe działanie i wygląd niniejszego serwisu oraz aby go stale ulepszać, stosujemy takie technologie jak pliki cookie oraz usługi firm Adobe oraz Google. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy o zgodę na wykorzystanie tych technologii.

Zgoda na wszystkie
Zgoda na wybrane